Kiosk w roli cichego sprzedawcy na targach handlowych

Tablety, a w szczególności iPady wkrótce staną się standardem na targach handlowych. Są idealnym narzędziem do zbierania danych o klientach, badania opinii, wykonywania szybkich demonstracji produktów i angażowania uczestników wydarzenia. Wystarczy wyobrazić sobie o ile lepiej można zaprezentować produkt przy pomocy multimedialnej prezentacji, niż drukowanej broszury i o ile chętniej zwiedzający wypełni ankietę przy pomocy interaktywnej aplikacji na nowoczesnym urządzeniu niż na kartce papieru.

W przypadku stoisk projektowanych i wykonywanych na indywidualne zamówienie, tablety są zwykle wbudowywane w ścianę lub blat stoiska. W pozostałych przypadkach świetnym rozwiązaniem są stojące obudowy, które wraz z tabletem tworzą niezwykle elegancki mobilny kiosk multimedialny. A jeśli dodamy do niego funkcjonalną aplikację opracowaną specjalnie z myślą o targach, ma szansę stać się świetnym narzędziem informacyjno-sprzedażowym, nazywanym przez wielu „cichym sprzedawcą”.

Ograniczenie kosztów

Udział w targach handlowych wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami, na które składają się: koszt wynajmu stoiska, wykonania materiałów promocyjnych, druku większej ilości broszur firmowych, zakupu gadżetów reklamowych, a także koszty związane z wydelegowaniem kilku osób do obsługi uczestników na miejscu. Co ważne, ponosi się je każdorazowo.

A jeśli zastąpilibyśmy drukowane broszury ich elektroniczną wersją z możliwością przesłania na wskazany adres mailowy, mamy kilka tysięcy złotych oszczędności i przy okazji budujemy wizerunek nowoczesnej firmy. Dodatkowo, możemy rozbudować bazę adresów e-mail osób wstępnie zainteresowanych naszą ofertą. Adresy te można wykorzystać do dalszej komunikacji, celem przesłania bardziej szczegółowych informacji handlowych.
Może również okazać się, że wyposażenie stoiska targowego w kioski multimedialne ograniczy liczbę osób niezbędną do jego obsługi. Ciekawość części uczestników zostanie zaspokojona prezentacją multimedialną, a do handlowca trafią tylko te osoby, które pragną poszerzyć wiedzę na temat oferty lub porozmawiać o szczegółach współpracy. A co za tym idzie, może okazać się, że zamiast planowanych pięciu osób, wystarczy wydelegować dwie.

Zamiast kupować, wypożycz

Oczywiście zarówno opracowanie dedykowanej aplikacji jak i opcja tańsza – przygotowanie elektronicznej wersji broszury firmowej, wiąże się z kosztami. Jest to jednak wydatek jednorazowy i stosunkowo niski. Raz przygotowana aplikacja będzie służyła przez wiele miesięcy a może nawet lat, podczas gdy tradycyjne broszury dodrukowuje się przed każdym wydarzeniem. Kolejny wydatek to tablet. Jeśli jednak firma nie dysponuje swoimi tabletami, istnieje możliwość wypożyczenia ich wraz z kioskami. Taką możliwość stwarza Mobi-Stand. Można wypożyczyć komplet, zawierający elegancki kiosk, tablet iPad i wszystkie niezbędne akcesoria, a także zlecić malowanie lub oklejenie kiosku pod indywidualne zamówienie.

2 w 1 czyli elektroniczne wydanie magazynu

Day&Night to miesięcznik poruszający tematykę związaną ze stylem życia, wydarzeniami i szeroko pojętą kulturą. Teatry, kina, restauracje, kluby muzyczne, hotele, uczelnie, urzędy – to tylko niektóre z miejsc, gdzie można go przeczytać. Magazyn kolportowany jest w formie drukowanej na terenie Rzeszowa i okolic. Zmieniające się zwyczaje czytelników sprawiły, że wydawca czasopisma zadecydował o stworzeniu jego elektronicznej wersji i udostępnieniu jej na platformie App Store. Aplikację można pobrać skanując poniższy kod.

Mobilne wydanie czasopisma Day&Night
Mobilne wydanie czasopisma Day&Night

Dokładnie ta sama aplikacja wykorzystywana jest podczas targów handlowych. W celu zaprezentowania magazynu w nowoczesnej i eleganckiej formie, aplikacja jest instalowana na tablecie iPad, umieszczonym w stylowej obudowie. Dzięki temu rozwiązaniu, wydawca miesięcznika nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z prezentacją wydania elektronicznego na targach.

Targi motoryzacyjne

Na stoiskach wystawienniczych podczas targów motoryzacyjnych, kioski multimedialne powoli stają się standardem. Korzystają z nich m.in. takie firmy jak Mercedes-Benz czy Porsche. W tych przypadkach najczęściej przygotowywane są aplikacje dedykowane pod konkretne wydarzenie lub pod konkretny model samochodu. Przykładowo, podczas tegorocznej edycji targów Motor Show w Poznaniu, marka Porsche wykorzystywała dwie aplikacje. Jedna prezentowała dane techniczne poszczególnych modeli samochodów, natomiast druga służyła do badania opinii zwiedzających i zbierania ich danych kontaktowych. Marka Mercedes-Benz poszła o krok dalej, przygotowując aplikację umożliwiającą skonfigurowanie wyposażenia poszczególnych modeli wystawianych samochodów. Uczestnik miał możliwość wybrać takie elementy jak kolor lakieru, rodzaj i kolor tapicerki, felgi, silnik i inne. Dodatkowo, po skonfigurowaniu wszystkich opcji zwiedzający otrzymywał informację o koszcie zakupu oraz możliwościach kredytowania, a następnie, po podaniu adresu email, wszystkie informacje, w postaci pliku pdf były wysyłane na skrzynkę pocztową. Istniała także możliwość zapisania się na jazdę próbną. Nie dość, że uczestnik wydarzenia został zapoznany z ofertą, to dodatkowo zasilił bazę adresów e-mail.

Przykład wykorzystania kiosków multimedialnych (infokiosków) podczas targów motoryzacyjnych

Przykład wykorzystania kiosków multimedialnych (infokiosków) podczas targów motoryzacyjnych

Kolorowy ambient

Choć poniższy przykład wykorzystania kiosków multimedialnych nie pochodzi z targów handlowych, może być inspiracją dla firm, które chciałyby pokazać swoją ofertę w sposób nietypowy i angażujący.

W maju bieżącego roku, na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz w Magnolii Park we Wrocławiu pojawiła się duża instalacja świetlna o wymiarach 3x3x3m. Reagowała ona na myśli osób, które były podłączone pod encefalograf, odczytujący myśli i uczucia badanych na podstawie fal EEG mózgu. Po badaniu określony zostawał uśredniony wynik, najlepiej oddający stan badanej osoby. W trakcie pomiaru kubik świecił kolorami, odpowiadającymi różnym stanom emocjonalnym badanych osób. Oprócz wspomnianej instalacji, osoby które odwiedzały stoisko mogły zagrać w grę elektroniczną. Polegała ona na zapamiętaniu w ciągu 20 sekund kolorów z palety fashion collection Dekoral Fashion, które wyświetlały się na ekranie telewizora, lub mobilnego kiosku interaktywnego Mobi-Stand. Następnie, w ciągu kolejnych 60 sekund użytkownik starał się uzyskać jak największą liczbę poprawnych połączeń kolorów i ich nazw. Akcja przyciągnęła ok. 6500 osób.

Miesiące letnie to okres stagnacji dla organizatorów targów handlowych i innych wydarzeń branżowych. Jest to jednak najlepszy czas dla pracowników działów marketingu, aby zaplanować i przygotować się do eventów, tym bardziej, jeśli planuje się wykorzystać prezentacje multimedialne i aplikacje mobilne. Pamiętajmy, że czas realizacji dedykowanej aplikacji może wynieść nawet kilka tygodni. Również jeśli chcemy wypożyczyć kioski, lepiej zabezpieczyć się i zarezerwować termin z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Artykuł został opublikowany w serwisie Gomobi.pl, http://gomobi.pl/blogi/cichy-sprzedawca-na-targach-handlowych/